Kolečko nadační fond

Rozhlédni se!

Na konci roku 2009 oslovila nadační fond Kolečko společnost EUROVIA CS, a.s. , jedna z nejvýznamnějších stavebních firem u nás, především v oblasti dopravních staveb.  „Zajímá nás, co se děje na silnicích poté, co je dokončíme“, řekly tehdy s úsměvem  Iveta Štočková a Monika Pešoutová a za pár týdnů byl na světě koncept projektu prevence úrazů dětí v silničním provozu „Rozhlédni se!“.

Usmíváme se pořád a dokonce čím dál víc, protože během šesti let se našich seminářů zúčastnilo téměř 8000 dětí ze 40 měst a obcí celé České republiky. Díky každoroční podpoře generálního partnera projektu společnosti EUROVIA CS, a.s. ve výši 600.000,- Kč je „Rozhlédni se!“ nejdéle běžícím projektem nejen nadačního fondu Kolečko, ale i jedním z mála dlouhodobých, koncepčních a smysluplných preventivních programů v České republice vůbec.

Koncept zábavných školení a následných interaktivních tréninků je primárně zaměřen na děti ve věku 6-10 let a stojí na pěti základních pravidlech správného chování při pohybu na silnici, ať už se ho dítě zúčastní jako spolujezdec v autě, cyklista, chodec nebo například bruslař.

  1. Rozhlédni se!
  2. Připoutej se!
  3. Buď vidět!
  4. Chraň se!
  5. Pomáhej!

Zaměřujeme se na málo témat, zato ale na ta nejdůležitější. Snažíme se o srozumitelné a přesvědčivé podání a okamžité využití získaných vědomostí při praktickém nácviku, který následuje hned po teoretické části. V roce 2011 navrhla výtvarnice Eva Sásová postavičky Lucie, jejího mladšího bratra Matěje a „mimoně“ Rajčete, které děti celým projektem provázejí .

Odborným garantem a jedním z lektorů projektu „Rozhlédni se!“ je Robert Šťastný, uznávaný odborník v oblasti bezpečnosti v automobilové dopravě.  Na projektu spolupracujeme také s Muzeem Policie ČR v Praze a Federací dětských domovů ČR.

„Rozhlédni se!“ nabízíme základním nebo mateřským školám jako alternativu klasického modelu dopravní výchovy, ale rádi se zapojíme i do akcí pro veřejnost, pořádaných například městskými a obecními úřady, regionálními subjekty v rámci integrovaného záchranného systému (dny prevence), ale i komerčními nebo neziskovými subjekty (spolky, sdružení, mateřská centra).  Například v sobotu 19.9.2015 nás Dopravní podnik hlavního města Prahy pozval na oslavu 140. výročí městské hromadné dopravy v Praze a v hostivařském depu nás navštívilo 550 dětí!

„Rozhlédni se!“ se v roce 2015:
Předměřice n.Labem, Hradec Králové, Mirošov, Rokycany, Jakubčovice, Praha  4, Tišnov, Kuřim, Praha 10, Karlovy Vary, Zeleneč

Chcete se také zapojit do projektu „Rozhlédni se!“? Napište nám na linda@kolecko.cz nebo marcela.novakova@hypnosis.cz